Kupowanie maszyny do cięcia wodą – na co zwrócić uwagę?

18 grudnia, 2019 Opublikowane przez admin

Aby firma mogła dobrze prosperować i utrzymać się na rynku, ważne jest nie tyle podążanie za nowymi trendami, co ich wyprzedzanie. Konieczna staje się dokładna i sprawna ocena sytuacji, a następnie decyzja o wprowadzeniu nowych technologii.

Nowe technologie usprawniają firmę, poszerzając zakres usług lub obniżając koszty już istniejących. Kiedy zdecydujemy się na wprowadzenie technologii cięcia wodą do zakładu, czeka podjęcie kolejnego kroku: wybranie odpowiedniej maszyny. Obecnie na rynku można znaleźć wiele ofert dotyczących maszynerii AWJ (Abrasive Water Jet). Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na jakie elementy zwrócić uwagę oraz jakie pytania zadać producentowi, aby wybrać odpowiednie urządzenie?

 

Po pierwsze – próbki

Pierwszym etapem wyboru maszyny jest zamówienie i porównanie próbek wykonanych na sprzęcie danych producentów. Takie próbki należy dokładnie przeanalizować pod kątem dokładności i jakości cięcia, a następnie zastanowić się, która maszyna spełnia oczekiwania. Pamiętajmy przy tym jednak, że takie maszyny bywają kosztowne – zakup o doskonałych pod każdym względem specyfikacjach, którego nigdy nie wykorzystamy, będzie dużym wydatkiem.

Wykonanie samych próbek – jeżeli jest to możliwe – powinno odbywać się w naszej obecności. Ważna jest obserwacja, w jaki sposób przeprowadza się cięcie na wybranej maszynie. W innym razie można poprosić o nagranie filmu z całego procesu. Wszystkie próbki muszą być wykonane z tego samego materiału. Dwa z pozoru takie same materiały, ale pochodzące od różnych dostawców, mogą się między sobą znacznie różnić. Powinniśmy przygotować też własny projekt próbki zawierający otwory wewnętrzne, ostre kąty i narożniki.

Wycięte próbki należy bardzo dokładnie zmierzyć i sprawdzić wygląd ich narożników. Wnętrze narożnika to najtrudniejsze zadanie dla maszyny, w szczególności gdy pracuje w grubym materiale. Inną ważną sprawą jest jakość powierzchni po obróbce, o czym pisze w pracy pt. „Czynniki wpływające na jakość powierzchni stali po cięciu strumieniem wodno-ściernym” dr inż. Andrzej Mazurkiewicz z Politechniki Radomskiej. Gotową próbkę należy zachować, oznaczając parametry technologiczne jej wykonania. Nie mniej ważna jest cena zrobienia takiego elementu.

Kiedy zdecydujemy się na konkretną maszynę, koniecznie sprawdźmy jej powtarzalność. Powinniśmy wówczas wykonać kilka takich samych elementów w różnych miejscach przestrzeni roboczej maszyny.

 

Nie daj się nabrać specyfikacjom

Producenci często prześcigają się w tym, który z ich produktów otrzyma lepsze specyfikacje. Nie zawsze jednak są one tak samo istotne. Najważniejsze jest zastanowienie się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli nie prowadzimy ogromnej produkcji, to czy podstawowy będzie dla nas czas wykonania elementu? Po co nam niesamowicie dokładna maszyna przy zgrubnym wykonywaniu większych elementów?

Za przykład zbędnych specyfikacji posłuży liniowa prędkość cięcia. Jest to prędkość poruszania się głowicy po linii prostej. Owszem, spore prędkości cięcia pozwolą zaoszczędzić czas. Należy jednak pamiętać, że do osiągnięcia dużej precyzji i tak trzeba zastosować mniejsze prędkości, nie wspominając o uwzględnieniu grubości materiału i jego właściwości. Kluczowa jest tu zamiana pytania: „jak szybko przecięty zostanie konkretny materiał o danej grubości?” na: „ile zajmie wykonanie takiego elementu i jak dokładnie zostanie to zrobione?”.

Innym przykładem będzie moc pompy. Tu trzeba zwracać uwagę na moc na głowicy tnącej, a nie na moc samej pompy. Ponadto większa moc silnika oznacza wyższe koszty eksploatacyjne.

Istotną rzeczą, której nie odzwierciedlą liczby, jest odpowiednie oprogramowanie sterujące. Podstawą dobrego oprogramowania jest optymalizacja ścieżek cięcia. Dzięki niej maszyny ze słabszymi głowicami są w stanie dorównać tym o większej mocy, ale z gorszym oprogramowaniem.

 

Tego się wystrzegaj

Nie kupuj maszyn, których oprogramowanie nie jest przeznaczone do technologii cięcia wodą. Maszyny takie potrzebują więcej czasu na wykonanie słabszego jakościowo elementu.

Maszyna do cięcia wodą powinna składać się z precyzyjnie wykonanych elementów napędowych i prowadnic, ponieważ wszystkie niedokładności w ich wykonaniu wpłyną na jakość wyrobu.

Maszyny do cięcia wodą powinny być zabezpieczone przed korozją. Wszelkie maszyny do cięcia acetylenem, przerobione za pomocą głowicy na cięcie wodą, nie są odpowiednio zabezpieczone i szybko ulegną zniszczeniu.

Sprzęt słabej jakości często będzie się psuł, co spowoduje długie przestoje. Maszyna powinna też mieć odpowiednie wsparcie serwisowe od producenta.

 

Rozmawiaj z użytkownikami

Osoby na co dzień korzystające z takiej maszyny wiedzą najlepiej, jak ona działa. Nie wstydźmy się zapytać posiadaczy maszyny o wszystkie kwestie z nią związane, choć lepiej nie zasięgajmy języka u konkurencji. Moglibyśmy narazić się na udzielenie nieprawdziwej informacji.

Jeżeli zapamiętamy powyższe wskazówki, na pewno uda się znaleźć maszynę odpowiednią dla firmy i tym samym postawić kolejny krok w kierunku rozwoju.