Posittec – najlepsza technologia i najwyższa jakość

18 grudnia, 2019 Opublikowane przez admin

POSITTEC to mała fabryka, z kapitałem chińsko-szwedzkim, która produkuje aktualnie najlepsze chińskie wycinarki drutowe. Są to maszyny, seria MEC i M, które bez żadnych problemów osiągają parametry techniczne o wiele lepsze niż inne chińskie wycinarki drutowe. Szybkość pracy to 180 mm2/min., precyzja pracy to 0,005 mm, a najlepsza gładkość powierzchni po pracy to Ra=< 0,8 mikrometra.

POSITTEC produkuje maszyny w 3 seriach: seria MEC, M i seria H. Główna zasada pracy wszystkich maszyn jest taka sama: drut molibdenowy porusza się „tam i z powrotem” co powoduje ciecie materiału. Różnice pomiędzy maszynami poszczególnych serii są w ich ogólnej budowie i w rodzaju generatora.

Seria MEC
Maszyny serii MEC to maszyny, które fabryka określa mianem „przyjaznych dla środowiska i przyjaznych dla operatora”. Nowoczesny design tych maszyn jest połączony z kilkoma rozwiązaniami technicznymi, które dają znaczna wygodę operatorowi podczas pracy.

Korpus tych maszyn to odlew żeliwny połączony za pomocą śrub z odlewem kolumny osi Z. Całość tworzy kształt litery C. Na końcu kolumny osi Z, w jej górnej części, zamontowana jest prowadnica liniowa na której porusza się za pomocą silnika elektrycznego, całe oprzyrządowanie osi Z: prowadniki drutu, dysze doprowadzające płyn obróbczy oraz system cięcia pod kątem. Na kolumnie, w jej środkowej części , są zamontowane elementy systemu automatycznego naciągania drutu. Jest to bardzo prosty system, który pozwala na utrzymywanie drutu w stałym, odpowiednim napięciu. Eliminuje się przez to ręczne naciąganie drutu przez operatora.

Maszyna może być wyposażona w prowadnice ślizgowe (produkcji chińskiej) lub w prowadnice liniowe (produkcji tajwańskiej lub japońskiej).
Maszyna ma nowoczesny design. Obudowa jest bardzo ładna, ale tez bardzo praktyczna. Producent postaram się tutaj o to, aby jak najmniej płynu obróbczego chlapało i brudziło maszynę, a przez to i miejsce jej pracy. To się udało.

Seria M
Maszyny serii M, to obrabiarki, które wykonają swoją pracę tak samo szybko, precyzyjnie i z taką samą gładkością powierzchni, jak maszyny serii MEC. Różnią się pomiędzy sobą dwoma zasadniczymi elementami: seria M nie ma konstrukcji w kształcie litery C, ale konstrukcja to „podwójna ramka” oraz design tych maszyn jest inny. Maszyny dzięki temu są prościej zbudowane, a poprzez to są tańsze.

Zamiast odlewanej konstrukcji osi Z, w tej serii maszyn, do korpusu jest przykręcona belka żeliwna, na której są zamontowane prowadniki drutu – górny i dolny. Oprzyrządowanie osi Z: dysze podające płyn obróbczy, rolki prowadzące drut oraz elementy systemu cięcia pod katem, są zamontowane na górnym prowadniku drutu, który jest zamocowany na belce pionowej. Ruch tego prowadnika może w górę i w dół jest realizowany albo ręcznie, albo za pomocą silnika elektrycznego. Taka budowa kolumny osi Z powoduje, że nie ma w tej maszynie elementów automatycznego napinania drutu, takich jak w maszynach serii MEC.

Prowadnice są ślizgowe lub liniowe – do wyboru przez klienta.
Maszyny obydwu serii są wyposażone w dwa rozwiązania, dostępne tylko w maszynach POSITTEC.
Dwie rolki prowadzące drut – na górnym prowadniku drutu POSITTEC montuje dwie rolki prowadzące drut. Powoduje to znaczne ograniczenie drgań drutu podczas cięcia, co przekłada się na gładkość powierzchni detalu – zdjęcie poniżej.

Ograniczniki ruchu bębna – POSITTEC zamiast mechanicznych ograniczników ruchu bębna montuje ograniczniki oparte na czujnikach. Jest to rozwiązanie całkowicie bezawaryjne, zupełnie nie podatne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

System sterowania i generator

Maszyny serii MEC i M korzystają z tego samego systemy sterowania i generatora.
System sterowania BSG XP oparty jest na platformie WINDOWS XP. System wewnętrznie współpracuje z programem AutoCAD 2004, za pomocą którego możemy przyjąć rysunki z zewnątrz w formacie np. .dxf lub samodzielnie je wykonać. Postprocesor umożliwia bezproblemowe przejście wykonanego rysunku do sterowania maszyny, gdzie wprowadzamy ilość przejść, średnicę drutu, offsety i rozpoczynamy pracę. Cała procedura jest bardzo prosta.

POSITTEC i ULGREG zadbały o to, aby oprogramowanie maszyny było certyfikowane, co jest dużym problemem w maszynach firmy konkurencyjnych.
Generator maszyny jest autorskim projektem POSITTEC i szwedzkiego centrum elektronicznego. Szwedzcy współwłaściciele POSITTEC zadbali o to, aby generator, czyli serce maszyny, został tak skonstruowany, aby maszyna była niedościgniona w swoim możliwościach technicznych. To generator w zasadniczej mierze odpowiada za to, że gładkość powierzchni po cięciu to Ra=< 0,8 mikrometra, a precyzja to 0,005 mm.

Maszyny serii MEC i M nie konkurują z innymi chińskimi wycinarkami drutowymi. Te maszyny mają możliwości techniczne bardzo zbliżone do maszyn z otwartym obiegiem drutu i są dla tych maszyn konkurencją. Oczywiście mają w stosunku do nich jedno ograniczenie – nie mają możliwości automatycznego nawlekania drutu. Reszta, to już tylko wybór i decyzja kupującego. Może mieć drogą maszynę, która wykona swoją pracę tylko odrobinę lepiej niż maszyny POSITTEC – gładkość powierzchni 0,5 mikrometra zamiast 0,8 mikrometra. Cena takiej maszyny jest jednak 3-4 razy wyższa od ceny maszyn POSITTEC. Zastanówcie się przed podjęciem decyzji, czy warto to robić.

Seria H
Maszyny serii H, to maszyny konkurencyjne dla innych, chińskich wycinarek drutowych. Są bardzo proste w swojej budowie, mają inny, prosty generator i tańsze sterowanie. Ich możliwości techniczne są mniejsze od maszyn serii MEC i M: szybkość pracy 180mm2/min., precyzja pracy 0,01 mm, gładkość powierzchni Ra=2,5 mikrometra – patrz rysunek poniżej.

Jeżeli potrzebujesz maszyny szybkiej, a nie potrzebujesz super dokładności, to maszyna serii H jest dla ciebie odpowiednia.Podsumowując: obrabiarki z fabryki POSITTEC, to nowa jakość na naszym rynku. Dotychczas nie było tak dobrych maszyn. Maszyny firmy BAOMA, które dotychczas oferowaliśmy, to bardzo dobre maszyny. Ale maszyny POSITTEC poszły o krok do przodu i aktualnie znacznie wyprzedają maszyny BAOMA, które dotychczas były bezkonkurencyjne.

Tytułowe hasło odpowiada temu, co aktualnie prezentują maszyny POSITTEC:

POSITTEC – NAJLEPSZA TECHNOLOGIA I NAJWYŻSZA JAKOŚĆ

Grzegorz Kugler
Zapraszam na www.posittec.pl